امروز در این مقاله میخواهیم باهم یاد بگیریم که چگونه یک عادت بد را ترک کنیم، در ادامه با زینو بازار همراه باشید، زندگی ما توسط عادات خوب و بدی که داریم اداره می شود، و ترک یک عادت بد حتی می تواند سخت تر از برداشتن یک عادت خوب باشد.

چرا این قضیه مهم است: عادت های بد از کم شروع می‌شوند، اما می‌توانند به سرعت وارد مغز ما شوند و ترک آن‌ها را سخت‌تر و سخت‌تر شود.

پس زمینه: چند روز پیش، ما راهکارهای برتر در مورد چگونگی ایجاد عادات خوب را برای شما جمع‌آوری کردیم که میتوانید آن را مطالعه کنید (چگونه عادات خوبی بسازیم که ماندگار باشند). امروز، ما توصیه هایی را برای شما از مصاحبه های متخصص و مطالعات تحقیقاتی در مورد چگونگی کنار گذاشتن موارد بد به شما ارائه می کنیم.

بی جی فاگ، روانشناس دانشگاه استنفورد که بر روی شکل گیری عادت مطالعه می کند، می گوید: «به چیزهای مزخرفی که در دنیا درباره نحوه ترک عادت های بد گفته شده است، اعتقاد نداشته باشید. اگر به همین سادگی بود، این همه مشکل در دنیا نداشتیم.»

ترک عادت های بد فرآیندی بسیار پیچیده تر از ایجاد عادت های جدید است.

در اینجا نکات برتر ما برای شروع آمده است:

  1. سختش کن. بی جی فاگ می‌گوید، اگر انجام آن را سخت کنید، کنترل یک عادت بد آسان‌تر است. مثلا: اگر از استفاده از تلفن قبل از خواب خسته شده اید، آن را در اتاق دیگری بگذارید.
  2. عادت بد را از زندگی خود بیرون کنید. اگر محیط خود را دقیقاً به همان شکل حفظ کنید، ترک عادت سخت است. اگر هدف شما کاهش وزن است، در هنگام خریدن سعی کنید در برابر مواد زائد مقاومت کنید، غذاهایی را در یخچال خود تهیه کنید که از خوردن آنها احساس خوبی خواهید داشت و برای سلامتی شما ضرری نداشته باشند.
  3. با خودت صبور باش. همانطور که همه ما می دانیم، این تغییرات زمان می برد. اما ما به سرعت خودمان را سرزنش می کنیم یا بعد از یک یا دو لغزش تسلیم می شویم، با لطف به خود رفتار کنید و انتظار کمال نداشته باشید.
  4. با کارشناسان تماس بگیرید. بی جی فاگ اشاره می‌کند که عادت‌های بد کوچکی وجود دارد که می‌توانید با آنها مقابله کنید، مانند جویدن ناخن یا خوردن میان وعده در اواخر شب، و سایر عادت‌های بسیار جدی‌تر مانند سوء مصرف مواد مخدر و…. در صورت نیاز میتوانید از افراد حرفه ای در این موضوع کمک بگیرید و از راهنمایی و مشاوره آنها استفاده نمایید.
  5. جشن گرفتن! درست مانند عادت‌های خوب، مهم است که نقاط عطف کوچک در مسیر ترک عادت بد را جشن بگیرید. در مورد آن چیزی بنویسید، به دوستان خود بگویید یا عکس ارسال کنید، هر چیزی که این احساسات شاد را در مغز شما تقویت کند از آنها با کمال میل حمایت و استفاده کنید.