انتخاب سایز مناسب لباس به نسبت فیت لباس برای انواع مختلف لباس ها، در مرحله اول موجب راحتی ما در لباس است و در مرحله بعد زیبایی ظاهری لباس ما را چندین برابر میکند می‌کند. در مقاله “راهنمای کامل انتخاب سایز لباس” برایتان از چگونگی به دست آوردن سایز دقیق اندامتان به صورت دقیق توضیح دادیم. در این مطلب با زینو بازار همراه باشید تا ابتدا از انواع فیت لباس‌ها و در ادامه نکات کاربردی انتخاب سایز مناسب را با شما در میان بگذاریم که با خیال راحت خرید کنید و یک انتخاب درست داشته باشید.

انواع فیت لباس‌ها

در ابتدای این مقاله بهتر است کاربرد کلمه‌ی ‌فیت (Fit) را در حوزه ی مد و فشن را باهم بررسی کنیم. گاهی اوقات، افرادی به اشتباه کلمه ی فیت Fit را به جای Suit (مناسب بودن) به کار می‌برند در صورتیکه کلمه فیت در حوزه پوشاک به میزان گشادی لباس اشاره دارد. وقتی کلمه ی فیت را به تنهایی برای لباسی به کار می‌بریم منظورمان این است که آن لباس به نسبت اندام‌مان نه بزرگ باشد و گشاد است و نه کوچک و چسبان، به معنای واقعی یک سایز درست و دقیق.

انتخاب سایز مناسب لباس به نسبت فیت لباس تیشرت مردانه در سه فیت متفاوت

به طور کلی فیت لباس‌ها در سه دسته، تقسیم‌بندی می‌شود

  1. لباس‌های گشاد (Loose Fit)
  2. لباس‌های با آزادی معمولی (Cloth Fit)
  3. لباس‌های تنگ (Tight Fit)

در دسته‎ی اول (Loose Fit or Relaxed Fit) که گاها با لباس‌های اور سایز اشتباه گرفته می‌شوند، لباس‌هایی قرار می‌گیرند که گشادی آن‌ها با توجه به حفظ تناسب سایز در قسمت سر شانه، در بخش دور سینه و کمر، آزادی بیشتری دارند؛ در این بخش اغلب لباس های فراجنسیتی (Unisex) قرار می‌گیرند.
در دسته‌‌ی (Cloth Fit) همانطور که گفتیم لباس هایی هستند که آزادی معمولی دارند؛ نه خیلی گشاد و نه خیلی جذب.
در دسته‌ی آخر (Tight Fit) نیز لباس های چسبان مانند برخی از لباس های ورزشی و کشی وجود دارند.
در ادامه ی مقاله به انتخاب فیت مناسب اشاره می‌کنیم. با زینو بازار مگ همراه باشید.

انتخاب سایز مناسب لباس به نسبت فیت لباس سه نوع فیت لباس

سبک و استایل پوششی شما

همیشه لازم نیست لباسی که فیت تن شما باشد را خریداری کنید. هنگام بررسی لباس، مواردی دیگری نیز هست که باید برای انتخاب سایز مناسب لباس در نظر بگیرید مانند سبک پوششی خودتان.
مثلا شاید شما قصد انتخاب یک استایل به سبک کلاسیک یا گوتیک را برای خودتان تدارک دیده اید. شاید در این استایل شما نیاز به یک کت داشته باشید. و در آن استایل تناسب بین سایز شما و آن کت بسیار زیاد به چشم می‌آید. در واقع برای داشتن یک استایل رسمی و کلاسیک شما باید لباسی را انتخاب کنید که کاملا فیت اندام شما باشد.

نکات کلیدی سایز مناسب لباس در استایل Layered

اگر انتخاب شما مثلا برای فصل پاییز یک لوک Layered است، از آنجایی که در این سبک شما باید به صورت لایه لایه لباس‌ها را روی هم بپوشید و ست کنید بهتر است که سایز لباس‌های رویی به نسب اندام شما آزادتر و لباس های زیری تنگ تر باشد. تا در نهایت با این کار راحتی شما در این سبک پوششی حفظ میشود.

انتخاب سایز مناسب لباس به نسبت فیت لباس فیت در استایل Layered

نکات کلیدی سایز مناسب لباس در استایل کژوال

یکی دیگر از استایل‌هایی که با لباس های Loose Fit جذاب و چشمگیر است استایل کژوال است. تصور کنید شما قرار است با یک شومیز و شلوارک استایل کژوال داشته باشید. در این شرایط اگر شومیز فیت تن شما نباشد شاید بهتر به اهداف خودتان در این سبک نزدیک شوید.
پس در انتخاب سایز مناسب لباس به سبک پوششتان بسیار توجه کنید. برخی از سبک ها نیاز به لباسی دارند که فیت اندام شما باشند و برخی دیگر با لباس های گشاد و حتی فیری سایز زیباتر به چشم می‌آیند.
پس تا اینجا با هم یاد گرفتیم که هر سایز لباس برای یک نوع استایل به کار می رود پس صرفا نمیتوانیم بگوییم حتما باید لباس هایمان همگی فیت باشند.

انتخاب سایز مناسب لباس به نسبت فیت لباس فیت در لباس فراجنسیتی

بر اساس کاربرد لباس

در برخی از مواقع برای انتخاب بهترین سایز، باید نوع کاربرد لباس را در نظر بگیریم. مثلا برای سفر بهتر است از لباسی که کاملا فیت تن هستند و به بدن می چسبند دوری کنید؛ به این دلیل که مدت زمان بیشتری آن لباس‌ها بر تن شما هستند. پس اجازه دهید پوستتان با لباس های آزاد، احساس راحتی بیشتری داشته باشد. همچنین در فصل های گرم سال نیز پوشیدن لباس های آزادتر به شما کمک می‌کند که از گرم شدن و بالا رفتن حرارت بدن جلوگیری شود.
در برخی مواقع کاربرد و موقعیت استفاده از لباس را باید در نظر گرفت. مثلا سایز لباسی که در محیط های کاری و رسمی پوشیده می‌شوند حتما باید متناسب با اندام شما باشد. چرا که این تناسب به همان اندازه که در آراستگی شما موثر است در راحتی شما نیز نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. انتخاب سایز مناسب به نسبت فیت لباس در لباس های اداری و مشاغل به گونه ای است که علاوه بر اینکه نباید موجب محدودیت تحرکی شما شود باید زیبایی ظاهری شما را حفظ کند.

انتخاب سایز مناسب لباس به نسبت فیت لباس قوانین فیت مناسب در استایل رسمی

لباسی برای بالا تنه یا پایین تنه؟! مسئله این است!

برای لباس های بالا تنه مثل شومیز، پیراهن، تیشرت، تاپ و … به نسبت لباس‌های پایین تنه مثل شلوار و دامن، دست شما برای انتخاب فیت های مختلف باز است. چرا که در لباس های پایین تنه شما به دلیل خط کمر محدودیت دارید و غالبا باید دامن یا شلواری را بخرید که فیت شما باشد.
البته ممکن است در برخی از جنس ها‌ی لباس مثل جین، ترجیح بدهیم شلوارهایی جذب تر انتخاب کنیم. زیرا بعد از مدتی پوشیدن، تار و پود پارچه بازتر می‌شود و ممکن است در قسمت گودی کمر فضای آزاد ایجاد شود. در برخی مواقع نیز لازم است برای شلوار‌های پارچه ای ابتدا فیت خط کمر را در اولویت قرار دهید. سپس توسط خیاط ماهری قد و گشادی ساقه ی ‌پا را متناسب کنید.
اما در لباس‌‌ های بالا تنه به جز مواردی که خط سرشانه باید سر جای خودش قرار بگیرد، شما می‌توانید بر اساس استایل و سلیقه ی خودتان از فیت های مختلف استفاده کنید. یک نکته ی مهم! در انتخاب پیراهن یا خرید شومیز دکمه دار، ترجیحا به سراغ سایز فیت یا Loose Fit بروید. در این موارد، زیبایی ظاهر شما با باز شدن فواصل ما بین دکمه‌ها، به‎ کل از بین می‌رود.

انتخاب سایز مناسب لباس به نسبت فیت لباس فیت لباس در لباس زینو بازار ZinoBazar

جنس پارچه در فیت لباس

یکی دیگر از عواملی که در انتخاب سایز مناسب لباس به نسبت فیت آن موثر است، جنس پارچه میباشد. میزان کشسانی و ریزش پارچه در طراحی و آزادی پوششی (Wearing Ease)، نقش مهمی را ایفا می‌کند.
کلمه Ease به آزادی که به مقدار اندازه ی بدن انسان در طراحی الگو لباس اضافه ‌می‌شود میگویند؛ که منجر به راحتی و توانایی حرکتی در لباس شود. در لباس هایی که به دلیل نوع بافت تار و پود پارچه‌ یا اریپ انداختن الگو، کشسانی پارچه کم یا صفر است این آزادی در الگو و فیت لباس بسیار مهم است.

انتخاب سایز مناسب لباس به نسبت فیت لباس جنس پارچه در انتخاب سایز مناسب لباس به نسبت فیت

Design Ease در واقع مجزا از آزادی قبلی متناسب با طراحی آن لباس به الگو اضافه می‌شود. مثل اندازه ی پیلی یا گشادی یک پیراهن با سیلوئت بالنی (Balloon Silhouette). Negative Ease در مواقعی به کار میرود که پارچه ی لباس دارای کشش کافی باشد (مانند پارچه کشبافت). در این صورت اندازه ی پارچه به نسبت اندازه اندام کمتر است و لباس‌ حاصل از این الگو Tight Fit است.
البته نکته ی مهم دیگر نیز وجود دارد که در این زمینه باید در نظر داشته باشید کاربرد لباس است. تصور کنید لباسی با پارچه ای ضخیم و خشکی مثل فوتر (Felt)، به عنوان شومیزی باشد که بر روی آن قرار است یک جلیقه بپوشید. به طور قطع یک انتخاب غلط است. زیرا، با توجه به جنس این پارچه فیت آن به هیچ عنوان مناسب برای لباس زیری نیست.
حتی بعضی مواقع جنس های خشک و ضخیم برای لباس رویی با فیت گشاد برای برخی از شکل های بدنی مناسب نیستند و فرم اندام را تحت شعاع قرار می‌دهند. هر چند که ممکن است بر اساس ترند های روز فشن و مد لباس های رویی از این قواعد پیروی نکنند. اما، شما با توجه به شکل بدنی خودتان فیت و جنس پارچه ی مناسب را انتخاب کنید.

انتخاب سایز مناسب لباس به نسبت فیت لباس wearing ease در لباس‌های مختلف

سخن پایانی زینو بازار

ارتباط بین تناسب لباس و اعتماد به نفس را دست کم نگیرید. لباسی که مناسب و فیت شما باشد منجر به افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود. اگر شما اندام دو سایزی دارید بهتر است لباسی با فیت آزاد را انتخاب کنید و در صورت لزوم قسمت گشاد لباس را توسط خیاط ماهر متناسب اندامتان کنید. با سپاس از مطالعه این مقاله در وبسایت زینو بازار.