نحوه تشخیص برنامه های وب و برنامه های اندروید در کروم بوک
نحوه تشخیص برنامه های وب و برنامه های اندروید در کروم بوک

سیستم عامل کروم او اس (ChromeOS) یکی از معدود سیستم‌عامل‌هایی است که به شما امکان می‌دهد برنامه‌هایی را از سایر سیستم‌عامل‌ها نصب کنید، همانطور که در مورد برنامه‌های لینوکس و اندروید که در کانتینرهای جداگانه خود اجرا می‌شوند، صدق می‌کند. با این حال، وجود ترکیبی از میانبرهای برنامه وب که به آنها PWA میگوییم، برنامه‌های اندروید و برنامه‌های لینوکس که در یک دستگاه اجرا می‌شوند، گاهی اوقات تشخیص برنامه های وب و برنامه های اندروید که از کجا نصب شده است، ممکن است باعث سردرگمی شما شود.

لیست برنامه های کروم بوک Chromebook Application List

در نگاه اول، راه‌انداز کروم او اس تفاوتی بین اینکه کدام برنامه‌ها از فروشگاه Play یا یک وب‌سایت آمده‌اند، نمی‌داند (البته خود سیستم عامل میداند، ولی تفاوتی در آنها برای نمایش به کاربر ایجاد نکرده است که کاربر تشخیص دهد). با این حال، با کلیک راست روی هر یک از این برنامه‌ها، همه چیز تغییر می‌کند، و در آنجا کاملا مشخص است که چگونه می‌توانید تفاوت این دو دسته برنامه را تشخیص دهید. اگر برنامه ای از مرورگر کروم ایجاد شده باشد، یعنی PWA یا میانبر برنامه باشد، اولین گزینه ای که در منوی کلیک راست می بینید، باز کردن یک «پنجره جدید – (New window)» است. با این حال، برای برنامه های اندروید، اولین گزینه ای که مشاهده می کنید «باز – (Open)» است که برنامه را برای شما باز می کند.

لیست برنامه های کروم بوک Chromebook Application List

این مورد ممکن است برای برنامه‌هایی که از نظر فنی برنامه‌های وب هستند، اما از فروشگاه Play نیز قابل نصب شده اند وجود داشته باشد، مثلا برنامه توییتر، از آنجایی که برنامه توییتر از نظر فنی یک PWA است ولی از فروشگاه Play دانلود شده است و در بالاترین گزینه راست کلیک آن گزینه «پنجره جدید – (New window)» وجود دارد، پس به صورت قطعی نمیتوان این روش را صد در صد برای تشخیص قرار داد، ولی این نکته را توجه کنید که برنامه های PWA قطعا و صد در صد در کلیک راست آن گزینه «پنجره جدید – (New window)» وجود دارد و امکان ندارد چیز دیگری نوشته شده باشد.

نحوه تشخیص برنامه‌های وب و برنامه‌های اندروید در کروم بوک

مراحل کلی تشخیص برنامه های وب و برنامه های اندروید در کروم بوک به این صورت میباشد

روی نماد برنامه کلیک راست کنید

اگر بالاترین گزینه در منوی راست کلیک روی «پنجره جدید – (New window)» است، شما با یک برنامه وب سروکار دارید.

اگر بالاترین گزینه در منوی راست کلیک روی «باز – (Open)» است، به احتمال زیاد با یک برنامه اندروید سروکار دارید.