زردچوبه در صنعت کرم های ضد آفتاب

طبیعت مملو از ثروت هایی است که مزایای آن برای پوست و سلامتی، هزاران سال است که مورد بهره برداری قرار گرفته است، اما این بدان معنا نیست که همه آنها برای عموم آشکار شده است. در مورد زردچوبه که یکی از اجزای آن در نهایت می‌توان به عنوان محافظ جدید خورشید برای مبارزه با اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش استفاده کرد.
در حالی که متخصصان بهداشت بر اهمیت استفاده از محافظت موثر در برابر اشعه ماوراء بنفش در صورت قرار گرفتن طولانی‌ مدت در معرض نور خورشید تاکید می‌کنند، به خاطر همین تقاضا برای محصولات ضد آفتاب طبیعی بیشتر نیز در میان مصرف‌کنندگان افزایش می‌یابد، مانند تمام دسته‌های مراقبت شخصی، این مشکلی است که برندها به آن توجه کرده اند و به تدریج فرمول های خود را برای برآورده کردن انتظارات مصرف کنندگان و در عین حال ارائه بالاترین سطح حفاظت ممکن تطبیق می دهند.
اما این امر دانشمندان را از ادامه جستجوی مولکول‌های طبیعی جدید که می‌توانند به طور مؤثرتری از پوست در برابر اثرات مضر پرتوهای فرابنفش محافظت کنند، متوقف نکرده است.
یک مطالعه اخیر یک عنصر غیرمنتظره را آشکار کرده است که می تواند این کار را انجام دهد، و از این طریق به مبارزه با سرطان های پوست، که در چند سال اخیر در حال افزایش بوده اند، و همچنین در برابر پیری نوری کمک می کند، و آن ماده چیزی نیست جز زردچوبه.

فیلتر UV برای آینده؟

زردچوبه در حال حاضر برای خواص ضد باکتری، ضد التهابی و شفابخش خود شناخته شده است که به مبارزه با اگزما و پسوریازیس کمک می کند. زردچوبه به ویژه، یکی از مولکول های آن، کورکومین است، که ثابت می کند کمک جالبی برای چندین مشکل پوستی است. و دقیقاً این ماده فعال است که محققان آمریکایی هنگام جستجوی فیلتر خورشید در آینده به آن توجه کرده اند.
مطالعه آنها که بر روی جوندگان انجام شد، اثرات ضدالتهابی کورکومین بر روی پوست را تایید کرد و “پتانسیل آن را به عنوان یک ادجوانت محافظ نور هنگام تحویل از طریق نانو ذرات” برجسته کرد. فرآیندی برای غلبه بر برخی محدودیت‌های کورکومین که توسط محققان در مطالعات قبلی مشاهده شده بود، از جمله حلالیت کم آن در آب و تجزیه سریع آن در داخل بدن. این ماده هنوز با محصولات روزمره ترکیب نشده است. با این حال، با توجه به این نتایج اولیه دلگرم‌کننده، اکنون دانشمندان می‌خواهند برای تعیین اینکه آیا این مولکول فعال می‌تواند به عنوان فیلتر خورشید استفاده شود یا خیر، بیشتر پیش بروند.
در مصاحبه با درماتولوژی تایمز، آدام جی فریدمن، استاد دانشگاه جورج واشنگتن، که در این مطالعه آمریکایی شرکت کرد، مشتاق این نتایج است و در حال حاضر پتانسیل کورکومین را میبیند، اگرچه تحقیقات هنوز در مرحله پیشرفته ای نیست. این دانشمند توضیح می‌دهد: «در حالت ایده‌آل این می‌تواند در یک کرم ضد آفتاب یا مرطوب‌کننده‌ای که همراه با ضدآفتاب استفاده می‌شود، ترکیب شود. روی ضد آفتاب به نظر می رسد کورکومین نیز در بسیاری از کاربردها آینده روشنی دارد، البته اگر این محقق را باور کرد. امروزه شواهد علمی رو به رشدی وجود دارد که کاربرد کورکومین را در درمان دردهای مزمن، آرتروز و درماتوزهای التهابی مانند پسوریازیس نشان می‌دهد. تسریع بسته شدن زخم؛ و عفونت‌های پوستی باکتریایی، قارچی و ویروسی و همچنین بیماری‌های زیبایی مانند بدرنگی.»